Hanefi Avcı
Yazar Hakkında
Hanefi Avcı

Yazar, 1956'da Kahramanmaraş Pazarcık'ta doğdu. Öğrenim yaşamına doğduğu köydeki Karabıyıklı İlkokulu'nda başladı. Ortaokulu Gaziantep'te ve liseyi Ankara Polis Koleji'nde bitirdi. Ardından Polis Enstitütüsü'nde okudu ve Lisans öğrenimini 1980 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı.

Çeşitli illerde Emniyet Şube Müdürü olarak görev yaptı. 1996 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat dairesinin başkanı oldu. Susurluk Davası'nda TBMM komisyonuna ifade verdi. 28 Şubat sürecinde istihbarat dairesindeki görevinden alındı ve ana komuta kontrol merkezi kadrosuna atandı.

Katıldığı bir televizyon programında Milli İstihbarat Teşkilatı hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle "devlet sırlarını ifşa" etmekle suçlanarak 1998'de açığa alındı ve kısa sürede bu davadan beraat etti. Daha sonra mahkeme kararı ile göreve iade edilen Avcı, 2003 yılına kadar geri hizmetlerde çalıştı. 2003 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı'na atandı. 2006'da Edirne İl Emniyet Müdür oldu. Bu yıl TASAM'ın "stratejik vizyon sahibi bürokrat ödülü"nü kazandı. 2009'da Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

2010 yılında yayımlanan "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabında Gülen Cemaati'nin emniyet teşkilatında örgütlendiğini ve telefon dinlemesi dahil yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu iddia etti.

Avcı, Devrimci Karargâh örgütüne yardım etmek suçlamasıyla 28 Eylül 2010 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne kondu. 2014 yılında hak ihlali gerekçesiyle tahliye oldu.