Ramazan Gözen
Yazar Hakkında
Ramazan Gözen

14 Aralık 1965’te Denizli’de doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’ye gitti. Reading Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Lisansüstü Okulunu “The Evolution of Turkey’s Relations with NATO and the European Community” adlı teziyle tamamladı. Doktorasını da 1994 yılında, yine aynı okulda “An Analysis of Turkey’s Decision to Close the Oil Pipelines in the Gulf Crisis, 1990-1991: From Procrastination to Co-operation” adlı tezle bitirdi.

Kırıkkale Üniversitesinde yardımcı doçent, Atılım ve Çankaya Üniversitelerinde doçent, Çankaya Üniversitesinde profesör derecelerini aldı.

Türkiye’nin sürekli değişen siyasi ve buna bağlı akademik konjonktüründe evrensel kriterlere uygun, nitelikli ve istikrarlı üniversite arayışına akademide idari rollerde yer alarak katkı sağlamaya çalıştı. Bu süreçte Kırıkkale Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü kurucu bölüm başkanlığı, Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı, Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İİBF dekanlığı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü kurucu başkanlığı, YÖK Bologna Takımı üyeliği görevlerini yürüttü. TÜBİTAK ve ULAKBİM’de değişik proje ve bilim süreçlerinde yer aldı.

Reading Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde ve Massachusetts Üniversitesi Amerikan Siyaseti ve Siyasi Düşüncesi Programında misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

2000-2002 NATO-EAPC Araştırma Bursu/Fellowship ile “Turkey’s Delicate Position between NATO and ESDP” konulu projeyi yürüttü, TÜBİTAK destekli “Türk Dış Politikasında Krizler” projesinin (2013-2016) danışmanlığını yaptı. Bir süre TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun uluslararası ilişkiler konularında program danışmanlığını yaptı. Uluslararası Gündem programının hazırlayıcısı ve gündem yorumcusu görevlerini yürüttü.

Çeşitli konferans ve panellerde çok sayıda bildiri sundu. Çeviri yaptı. 5. HaftaZamanRadikalTürkeliTurkish Daily NewsYeni Yüzyıl gazetelerinde yazılar yazdı.

Türkçe ve İngilizce makaleleri yanında şu kitapları yayımlandı:

Amerikan Kıskacında Dış Politika: Körfez Savaşı, Turgut Özal ve Sonrası, 2000.

Türkiye’nin Dış Politika Gündemi, 2001.

Turkey’s Delicate Position between NATO and the ESDP, 2003.

Uluslararası İlişkiler Sonrası: Çoğulculuk, Küreselleşme ve 11 Eylül, 2004.

Türk Dış Politikası Barış Vizyonu, 2006.

İmparatorluktan Küresel Aktörlüğe Türkiye’nin Dış Politikası, 2009.

East-West Relations: Turkish and Bosnian Perspectives, Sarajevo, International University of Sarajevo, 2009.

Amerikan Dış Politikası

Uluslararası İlişkiler Teorileri, 2014.

Uluslararası Güvenlik: Siyaset, Politika, Yeni Durumlar, Ankara, 2020.

AKParti Dış Politikası Sıfır Sorun’dan Suriye Savaşı’na Kaybolan Bir İdealizm, 2021.

 

 

Yazarın Kitapları