Selçuk Özdağ
Yazar Hakkında
Selçuk Özdağ

7 Ağustos 1958 tarihinde Kırıkkale’nin Keskin ilçesine bağlı Konur köyünde doğdu. Babasının adı Halil, annesinin adı Hatice’dir. İlkokul eğitimini Ankara İncirli İlköğretim Okulunda tamamladı. Ankara Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra yükseköğrenimine Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümünde (Şimdiki Manisa Celal Bayar Üniversitesi) devam etti. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılında doktora eğitimini de tamamlayarak 2012 yılında doçentlik unvanını aldı. 

1975 yılında henüz üniversite öğrencisiyken Manisa Ülkü Ocaklarında siyasi faaliyetlerine başladı. 1983-1987 arasında Milliyetçi Çalışma Partisi'nin çeşitli kademelerinde görevler aldı. 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi ile seçim ittifakı yapan Milliyetçi Çalışma Partisinden Ankara milletvekili adayı oldu. Kuruluşunda etkin rolü bulunan Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) çeşitli kademelerinde 17 yıl boyunca görevlerini sürdürdü. 1999 genel seçimlerinde Büyük Birlik Partisi'den Manisa Milletvekili adayı oldu. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün ardından BBP’den istifa etti.

11 Haziran 2011 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 24. Dönem Manisa Milletvekili seçildi. 2013-2014 AK Parti Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı, 2013-2014 AK Parti Genel Merkez Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 

7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde 26. Dönem Manisa Milletvekili olarak yeniden TBMM’ye girdi. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. Kongre sonrası yapılan ilk MKYK toplantısında ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak görevlendirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursu Öğreticiliğinden emekli olan Huriye Özdağ ile evli olan Doç. Dr. Selçuk Özdağ, iki kız çocuğu babasıdır.

Selçuk Özdağ, çeşitli mecralarda çok sayıda makale; makalelerinin haricinde altı adet kitap yayımladı. 2021 yılında Veli Toprak ile birlikte yazdığı, Elips Kitap'tan çıkan Son Alperen Muhsin Yazıcıoğlu’nun Sır Görüşmeleri adlı kitabı, Selçuk Özdağ'ın önemli eserleri arasında yerini aldı. 

 

Yazarın Kitapları